Tess läser i soffan 2

Lyx utan krav

Det ska kännas lyxigt och avslappnat att vara hos oss på Blommenhof, säger Marie Alexandersson. Hit ska du komma för att bli ompysslad och ha det bra i sommar.

Foto: Blommenhof
Blommenhof Hotell
Foto: Blommenhof Hotell

God mat för alla

På Blommenhof Hotell står maten alltid i centrum – en självklar del konceptet enkel lyx. Här serveras god, vällagad mat tillagad med omtanke och med fokus på lokalproducerade råvaror av hög kvalitet.

Hos oss får du uppleva rätter inspirerade av både det nordiska köket och smaker från världen omkring oss. Vi vill att alla ska känna sig välkomna vid vårt bord – oavsett om du kommer med familjen, vännerna eller som gäst på genomresa. För oss handlar måltiden inte bara om maten, utan om gemenskapen och stunden tillsammans.

När sommarkvällarna är som vackrast bjuder vi på svalkande drycker och färgglada drinkar med smak av solmogna frukter och bär – perfekt att avnjuta i trädgården eller på vår terrass

Utomhusaktiviteter på nära håll 

Tre golfbanor finns i närheten av Blommenhof och som sagt ligger skogen precis intill och erbjuder sköna vandringar. Du kan låna cyklar gratis och ge dig ut på en längre tur. Vill du kan du köpa vandrings- eller cykelpaket och då får då med dig en matsäck för dagen.  

 – Det är bekvämt och enkelt, så som vi vill att det ska vara här. På sommaren ska det vara enkelt, tycker Marie.  

 

Utflyktsmålen är nära och många. Det är inte långt till havet och det finns fina insjöar att ta sig till. Marie Alexandersson tipsar om några personliga favoriter: 

Foto: Blommenhof.se

– Jag tycker mycket om Femöre, Linudden och Stendörren, säger hon och nämner även möjligheten att ta en glass och strosa nere i hamnen i Nyköping. 

 

Från Blommenhof är det 800 meter till järnvägsstationen i Nyköping. Det tar en tio minuter att cykla till torget och du kan rulla ända ner till hamnen. För att få den där härliga glassen. Hemåt får du kämpa lite mer men när du väl är framme på Blommenhof igen kan du kasta dig i en soffa i trädgården och dricka en välförtjänt kopp kaffe. 

 

– Kaffe finns alltid, det bjuder vi på, säger Marie Alexandersson.

Dela detta: